Латын Америкасы
Автор: Алмазбекова Каныкей АлмазбековнаМаксат
Сабактын темасы: Латын Америкасы |
|
Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү. Сабактын усулдары жана ыкмалары: Интерактивдүү метод Окуу иш-аракетинин уюштуруунун формасы: жекече, топто иштөө Баалоо усулдары: Суммативдик, формативдик, диагностикалык баалоо Колдонулуучу каражаттар жана окуу жабдыктары: Мугалимдин компьютери, интерактивдүү доска, телефон, карточка, слайд, мини тест, ватман, маркер Предмет аралык байланыштар: математика, тарых, адабият ж.б.
|
Сабактын максаттары |
Күтүлүүчү натыйжа |
|
Билим берүүчүлүк: |
Окуучулар Латын Америкасын жаратылышын, кен-байлыктарын, экономикасын билишет. |
Окуучулар Латын Америкасын жаратылышын, кен-байлыктарын, экономикасын билишсе. |
Тарбия берүүчүлүк: |
Латын Америкасы боюнча окуп үйрөнүшөт жана сабак учурунда бири-бирин сыйлоого, оюн уга билүүгө тарбияланышат. |
Латын Америкасы боюнча окуп үйрөнүшөт жана сабак учурунда бири-бирин сыйлоого, оюн уга билүүгө тарбияланышса. |
Өнүктүрүүчүлүк: |
Билим-тарбия алуу менен бирге акыл-эс, ой-жүгүртүүлөрү, өз оюн эркин айта билүүсү өнүгөт. |
Билим-тарбия алуу менен бирге акыл-эс, ой-жүгүртүүлөрү, өз оюн эркин айта билүүсү өнүктүрүшсө. |
Сабактын жүрүшү:
Сабактын баскычтары (Убактысы) |
Мугалимдин ишмердиги |
Окуучунун ишмердиги |
Баалоо |
|
Уюштуруу. Үй тапшырмасын суроо:
__10__мүнөт |
Мугалим окуучулар менен саламдашып, аларды жоктоп, жагымдуу маанай түзүп алам. Андан соң үйгө берилген тапшырмага жооп беришет (шилтеме менен кирип). https://create.kahoot.it/my-library/kahoots/ddfdda37-22ad-4f00-bfad-7d1ed592fb7d |
Мугалим менен саламдашышат.
Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет. Суроолорго жооп беришет |
СБ Упай (+)коюу менен |
|
Теманы жана күтүлүүчү натыйжаны жарыялоо
__5__мүнөт |
Андан соң тапшырманы суроо менен бирдикте эле жаңы теманы жана күтүлүүчү натыйжаны жарыялайт. https://drive.google.com/folderview?id=1IjcysY51F_rRp4aYznRJBvlEjL1rClbK |
Жаңы теманы жазышат. Мугалим менен биргеликте сабакка максат коюшат. |
КБ Мактоо аркылуу
|
|
Керектүү маалыматты берүү
__10__мүнөт |
Мугалим теманы түшүндүрөт. шилтеме менен кирип, тема боюнча маалыматтар айтылат. Ага кошумча катары төмөнкү шилтеме аркылуу кирип, Латын Америкасындагы өлкөлөрдүн аба катамдарын көз чаптырабыз. https://www.flightradar24.com/28.02,-25.56/6 Түрдүү жана кызыктуу суроолор берилет. (карточка аркылуу) |
Теманы кунт коюп угушат. Мугалимдин суроолоруна жооп беришет.
|
КБ Мактоо аркылуу
|
|
Бышыктоо. Интерактивдүү көнүгүүлөр.
__10___мүнөт |
Окуучуларга жекече тапшырма берилет. ссылка менен кирип, карта менен иштешет. |
Окуучулар өздөрүнүн смартфонунан пайдаланып карта менен иштешет. |
КБ Мактоо аркылуу
СБ Упай (+)коюу менен |
|
Рефлексия. Жыйынтыктоо __5__мүнөт |
Келгиле балдар баарыбыз туруп чогу мени кайталап бийлейли. https://www.youtube.com/watch?v=cqa59baDNXU Көңүлдү көтөрүп, ушундай маанайда суроолорго жооп беребиз. |
Окуучулар ютуб платформасындагы бийге бийлеп, көңүлдөрү көтөрүлүп суроолорго жооп беришет. |
СБ Упай (+)коюу менен |
|
Үйгө тапшырма берүү
Баалоо.
__5__мүнөт |
Латын Америкасы боюнча кызыктуу фактыларды жазуу жана кызыктуу сүрөттөрдү соц баракчасына #ЛатынАмерикагеография деп жарыялоо. Окуучулардын сабактагы аракетине, топтогон упайына, аткарган жумушуна карап баалайт. |
Тапшырма алышат.
|
|
|